екип на проекта:
автори: Здрава Каменова и Мирослав Христов
режисура и концепция: Гергана Димитрова, Василена Радева и Петко Стоянов
обекти: Елена Шопова
комикс: Теодора Дончева
разказвачи: Йорданка Стефанова и Петър Мелтев
превод: Атанас Игов
с участието на: Ади Кънева и Християн Йовчев
аудио в асансьора: Брина Щинехелфер (Per Aspera Productions, Берлин)
координация: Катрин Хрусанова
Благодарим на Александър Полатов, Христо Друмев, robotev.com, Альоша Игнатов, Даниел Друмев, Мартичка Божилова, Нейтън Купър и Здравко Йончев
„НДК СПОДЕЛЯ своите истории: разходка сред ГРАДСКИТЕ ЛЕГЕНДИ“ е мобилна театрална site specific (специално адаптирана към пространството) инсталация. Темата е провокирана от близкото комунистическо минало на България и интерпретира легендите от и за социализма, които се крият зад официалната история.
За проекта „36 маймуни“ решават да отидат в подземията на Националния дворец на културата (НДК). Мястото не е избрано случайно, сградата е емблематична за социализма и управляващата партия по това време, а днес тя продължава да е символ на неприключващия преход.
Режисьорите Гергана Димитрова, Василена Радева и Петко Стоянов работят заедно с авторите Здрава Каменова и Мирослав Христов. Заедно те извършват проучвания и провеждат множество интервюта, за да съберат, преразкажат и представят най-интересните, провокативни и спорни мистификации, свързани с НДК и неговата история. Зрителите ще се срещнат с градските легенди чрез интерактивни инсталации, създадени от сценографа Елена Шопова. Екипът кани хора със смели сърца на призрачна разходка из подземните коридори на НДК.
премиера: София, България, 16-18.10.2015г.
партньори: IETM (Медународната мрежа за съвременни изпълнителски изкуства), ACT Асоциация за свободен театър, Бюро култура и НДК Национален дворец на културата и Фондация "За Оборище".
Проектът е финансиран от Министерство на културата.
Дейността на организацията през 2023 г. се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Едногодишен грант“ и „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.